pátek 8. ledna 2010

Internet, blog - vyučovanie

Ako využiť internet pri vyučovaní? Mnohí si myslia, že táto otázka je už v zabudnutí. Ja si však myslím, že internet neustále prináša viac možností.
Ako som začala využívať internet ja? V prvom rade to boli obyčajné emaily, prostredníctvom ktorých som žiakom posielala zadanie, ktoré mi oni potom odovzdávali vo vytlačenej forme alebo zaslali späť emailom. Bolo to v časoch, keď väčšina mojich kolegov ešte ani nevedela zapnúť počítač. Čím ďalej ale pribúdalo viac žiakov a kolegov, ktorí využívali vymoženosti vedy. A teda aj práca so žiakmi sa stále rozširovala. Už to neboli len dokumenty vo forme textov, tabuliek a prezentácií. Začali sme tvoriť prvé webové stránky.
Nakoľko učím okrem informatiky ekonomické predmety a to predovšetkým účtovníctvo a informatiku v podnikaní, rozmer využitie počítača sa posunul míľovými krokmi. Dnes žiaci nielenže účtujú v účtovnom softvéri, ale dokážu komunikovať prostredníctvom internetu so štátnymi orgánmi ako napr. zaslať výkazy do poisťovní, na daňový úrad ... V súčasnosti sa na našej škole zaviedol nový predmet Cvičná firma. Tento predmet umožňuje žiakom získané teoretické vedomosti si vyskúšať aj prakticky.Predmet sa začal vyučovať v 3.B, ktorej som triedna a zároveň aj vyučujúca daného predmetu. Okrem predmetu Cvičná firma učím v tejto triede účtovníctvo a informatiku. Nakoľko vyučovanie predmetu cvičná firma je časovo náročné pristúpila som k využitiu  vzťahov medzi predmetmi  a upravila podľa toho tématické plány vyučovania.
V rámci premetu si žiaci založili vlastnú firmu s názvom KEEP SMILING s.r.o., ktorá je registrovaná SCCF v Bratislave. Podrobnejšie na www.zssnb.edupage.org
Žiaci si vytvorili vlastnú webovú stránku www.keepsmilingnb.euweb.cz, ktorá je dostupná verejnosti. Vytvorili prezentáciu firmy, ktorá im priniesla 1. miesto na Medzinárodnom veľtrhu cvičných firiem v Bratislave.
V rámci premetu sme začali využívať blog - vedieme si na ňom denník, čo sa robilo na jednotlivých hodinách, aké sú úlohy a pod. Toto umožňuje aj žiakom, ktorí nie sú v škole vedieť čo sa preberalo a čo si treba pripraviť na ďalšiu hodinu. Žiaci si tu ukladajú aj svoje práce. Môžu sa k nim vracať, inšpirovať sa prácou spolužiakov. Zamedzilo sa tým, že by niektorí zo žiakov odovzdali jednu a tú istú prácu, pretože sa zaznamenáva čas, čím hneď viem či žiaci odozdali prácu v termíne. Blog umožňuje žiakom zverejňovať svoje úvahy a názory na predmet bez , ktoré sú mnohokrát konštruktívne (narozdiel od prostredia Moodlu, kde môžu diskutovať, len ak im to lektor umožní).
Čo dodať na záver? Internet, blog ale aj ďalšie vymoženosti súčasnej doby nás posúvajú dopredu. Vedú nás k neustálemu vzdelávaniu a teda k rozvoju svojej vlastnej osobnosti. Len vzdelaní ľudia môžu viesť spoločnosť dopredu a to by malo byť cieľom každej školy a každého učiteľa.

středa 6. ledna 2010

Tvorba videa

V rámci Ďalšieho vzdelávania učiteľov informatiky som vytvorila krátky film z fotografií na tému krásy zimy. Priznávam sa, že po prvýkrát vypracovávam zadanie preto, že jednoducho musím a nie preto, že mám chuť ho vypracovať. Chýba mi jednak spätná väzba - nemám zatiaľ ani jednu ohodnotenú úlohu z modulu Digitálna gramotnosť učiteľa (Spoločenské aspekty digitálnych technológií / Slobodný a otvorený softvér), jednak čas potrebný na tvorbu.
Pre tvorbu videa som vyskúšala program kdenlive a program avidemux.

S čím som mala problémy?
  1. S veľkosťou videa, ktoré nesmelo prekročiť veľkosť 2 MB.
  2. S používaním prechodových efektov. Využila som iba tri, a to postupné zobrazenie z čiernej, postupné stmavnutie do čiernej a pre prechody medzi snímkami prekrytie fotiek cez kosoštvorec. Potrebovala by som viac času na rozšírenie ponuky efektov ich stiahnutím z internetu.
Či som objavila nejaké výhody tohoto softvéru oproti tomu, ktorý bežne používam? Zatiaľ nie. Obvykle používam Windows Movie Maker, ktorý mi vyhovuje, pretože jeho ovládanie je veľmi intuitívne a priateľské, má bohatú škálu zaujímavých efektov, jednoduché pridávanie titulkov a pod. Chýbajú mi však bohatšie skúsenosti, na základe ktorých by som mohla objektívnejšie posúdiť výhody a nevýhody používania viacerých softvérov.